منهول یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌شود یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود. البته همگی در سطح شهر به انواع منهول برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن‌ها را با درپوش می‌پوشانند.

منهول‌ها را از جنس بتن، آجر ، پلی اتیلن ، پلاستیک و مواد کامپوزیتی می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوش‌های آن‌ها نیز از جنس پلی اتیلن ، فولاد ، چدن و کامپوزیت است.

با توجه به نوع کاربرد می‌توان این منهول را از نظر مواد اولیه ساخت به شکل زیر خلاصه نمود:

 1. منهول‌های بتنی پیش ساخته(منهول سنتی)
 2. منهول‌های بتنی ساخت درجا(منهول سنتی)
 3. منهول آجری به همراه ملات
 4. منهول‌های GRP
 5. منهول‌های پلی اتیلنی(Polyethylene Manhole)

منهول‌های سنتی

این منهول‌ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان و بتن ساخته می‌شوند که در گذشته بسیار مورد استفاده بوده‌است و کاربردهای فراوانی داشته‌است، که البته هنوز هم در برخی از مناطق و کاربری‌های خاص به عنوان تنها و آخرین راهکار مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثلاً در کانال‌های انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار گرفته‌است منهول‌های بتنی بسیار کاربرد دارند. در حال حاضر در ساخت شبکه جمع‌آوری فاضلاب تهران، عمدتاً از منهول‌های بتنی و آجری استفاده می‌شود.

منهول‌های پیش ساخته

منهول پیش ساخته پلی اتیلن برای استفاده در سیستم‌های فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به استفاده روزافزون از محصولات پلیمری در صنایع مختلف جهان، این محصول می‌تواند، جایگزین مناسبی برای منهول‌های بتنی یا سایر منهول‌های ساخته شده با مصالح بنائی می‌باشد.

 1. هزینه بسیار پائین در ساخت و راه‌اندازی منهول‌های پلی اتیلن نوین تکنیک نسبت به منهول‌های بتنی
 2. زمان بسیار کمتر در اجرای منهول پلی اتیلن نوین تکنیک نسبت به منهول‌های بتنی
 3. مقاومت در برابر لیستی از مواد شیمایی مختلف از خواص منحصربفرد منهول‌های پلی اتیلن نوین تکنیک نسبت به منهول‌های بتنی می‌باشد.
 4. منهول پلی اتیلن به ماشین آلات سنگین برای اجرا ندارد.
 5. منهول پلی اتیلن می‌تواند در محیط‌های شیمیائی یا بسیار مرطوب براحتی دوام بیاورد.
 6. منهول پلی اتیلن نیازی به تعمیر ندارد و در صورت نیاز به تغییرات در سایز براحتی و به آسانی انجام می‌شود.
 7. منهول پلی اتیلن براحتی در خطوط انتقال فاضلاب قابل نصب می‌باشد و هزینه‌های اجرائی پروژه‌های بزرگ را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.
 8.