سختی گیر رزینی

برای سختی زدایی معمولاً از دستگاههای سختی گیر استفاده می شود. دستگاه شامل یک استوانه فلزی است که در داخل آن مواد موثر در سختی زدایی (رزین های تبادل یونی) قرار گرفته است رزین های مزبور می توانند یون های منیزیم و کلسیم را با یون سدیم تعویض کرده و آب سخت را به آب نرم تبدیل می کنند. رزین های دستگاه سختی گیر پس از مدت زمان معینی اشباع می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. اگر رزین با محلول کلروسدیم 10 درصد شستشو شود، خاصیت سختی گیری خود را باز می یابد. غلظت های کمتر و یا بیشتر نمک اثر کمتری دارند. استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق، و همچنین آب هایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین ها را فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را کم می کنند. توصیه می شود قبل از دستگاه سختی گیر، مواد معلق آب، توسط یک فیلتر شنی جدا شوند و برای کاهش املاح فلزات سنگین تدبیر لازم گرفنه شود. راه اندازی، بهره برداری و تجدید بار دستگاه سختی زدایی ممکن است دستی یا با فرمان الکترونیکی و به طور خودکار انجام گیرد.

موارد کاربرد سختی گیرها :

 1. کاهش سختی آب های آشامیدنی  مطابق با استاندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO) مقدار سختی را در آبهای مصرفی بر حسب CaCo3 معادل 250 میلی گرم پیشنهاد شده است.
 2. حذف سختی آب دیگ های بخار
 3. حذف یا کاهش سختی آب در سیستم گرمایش و سرمایش
 4. حذف یا کاهش سختی آب در صنایع نساجی و رنگرزی و …

مشخصات فنی سختی گیر ها :

 •  مخزن دستگاه سختی گیر ساخته شده از ورق کربن استیل مطابق استاندارد با دریچه آدم رو
 •  سیستم های پخش کننده و جمع آوری آب همراه با نازل های مخصوص
 •  لوله کشی از جنس گالوانیزه PVC يا پلی اتیلن
 •  يك لايه شن سيليسي دانه بندي شده
 •  مخزن نمک از جنس پلی اتیلن، فلزی یا بتنی
 •  کنترلر به صورت : دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتی

روش احياء سختيگير با شير چند راهه :

 1. اهرم (دسته) شير را به مدت 20-10 دقيقه روي شماه 1 بگذاريد تا عمل شستشو معکوس انجام شود. بدين ترتيب مواد معلق از بستر رزين زدوده مي شوند و فشردگي بستر کاهش مي يابد.
 2. شير منبع نمک را باز کنيد، سپس اهرم را به مدت 25 الي 45 دقيقه در موقعيت شماره 2 قرار دهيد تا رزين دستگاه سختيگير با محلول نمک شستشو شود.
 3. شير منبع نمک را ببنديد. اهرم را در موقعيت 2 نگه داريد تا رزين با آب تميز شستشو شود.
 4. جهت بهره برداري از دستگاه تصفيه، اهرم شير را به موقعيت 3 منتقل نماييد.
 5. منبع آب نمک را براي احياء دوره بعد آماده نماييد، براي اين منظور کمبود نمک آن را جبران و مخزن را از آب سختي گرفته شده پر کنيد.